2 marca, 2024
  • 2 marca, 2024
  • Home
  • Technologia
  • Intermodalny pociąg z Chin – alternatywa dla transportu kontenerowcami
20 sierpnia, 2019

Intermodalny pociąg z Chin – alternatywa dla transportu kontenerowcami

By admin 0 717 Views

Chiny są gospodarczą potęgą prowadzą wymianę handlową z praktycznie wszystkimi regionami świata. Efektem jest ogromne zapotrzebowanie na międzynarodowe transporty do tego kraju. Również państwa europejskie kupują w Chinach wiele towarów, których cena jest bardzo konkurencyjna.

Dla funkcjonujących na rynku firm spedycyjnych organizacja transportu na trasie między Chinami a państwami Europy jest dużym wyzwaniem, chociaż na przestrzeni ostatnich lat rozwój infrastruktury i środków transportu stworzył nowe możliwości do organizowania przewozów w tym właśnie kierunku.

Transport z Europy do Chin – tylko na trzy sposoby

Na tej odległej trasie, z powodu ograniczeń wiążących się z transportem drogowym i śródlądowym, skorzystać można jedynie z trzech rodzajów transportu, a mianowicie z transportu lotniczego, który jednak w tym wypadku wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, a także z transportu morskiego oraz kolejowego.

Transport morski w wykorzystaniem tak zwanych kontenerowców nadal cieszy się powodzeniem z powodu niskich cen, na jego korzyść przemawia także to, iż statkiem przewieźć można praktycznie każdy rodzaj towaru. Niestety, w tym wypadku należy się liczyć z długim czasem oczekiwania na przesyłkę, który może nawet przekroczyć miesiąc. Z tego powodu coraz większym powodzeniem cieszy się transport kolejowy. Przy krótszym czasie transportu firmy mogą zredukować stany magazynowe, a w efekcie ograniczyć kapitał obrotowy, co przekłada się bezpośrednio na wybór transportu kolejowego. Długi czas transportu statkiem powoduje również konieczność planowania zamówień z wyprzedzeniem, co często musi być dokonywane na podstawie prognoz, jakie mogą nie sprawdzić się w przypadku zmian popytu.

Ponadto Chiny, stawiając na promocję regionów, znajdujących się w głębi kraju, sporo swoich inwestycji ulokowały wiele kilometrów od wybrzeża, co w przypadku transportu morskiego stwarza konieczność zastosowania transportu drogowego, a to dodatkowo zwiększa koszty dostaw.

Korzystanie z kolei jest interesującą alternatywą dla transportu morskiego, jego zaletą jest bowiem szybszy sposób przewożenia kontenerów w porównaniu do drogi morskiej. Zazwyczaj podróż kontenera koleją trwa około 14 dni, natomiast dzięki intermodalnym pociągom z Chin można jeszcze sprawniej obsługiwać wymianę handlową między tym krajem a zachodnią Europą. Zaletę transportu intermodalnego stanowi nie tylko czas, warto zwrócić uwagę, iż przewóz kontenerów pociągiem nie jest zależny od warunków atmosferycznych. Ponadto charakteryzuje się również wysokim stopniem bezpieczeństwa, ponieważ nawet w razie wypadku towar umieszczony w kontenerze rzadko ulega uszkodzeniu, kontener stanowi także doskonałe zabezpieczenie przesyłki przed kradzieżą czy zniszczeniem. Zdecydowanie się na ten rodzaj transportu pozwala na wyeliminowanie czasochłonnych i kosztownych operacji przeładunkowych, ograniczając się do prostych oraz sprawnie przebiegających, jakie polegają tylko na przemieszczeniu kontenera z jednego środka transportu na drugi.

Popularność intermodalnych pociągów rośnie

Coraz więcej firm korzysta w transportu intermodalnego z Chin, tym bardziej, że tego rodzaju usługa, realizowana przez doświadczonego spedytora, jest kompleksowa. Obejmuje ona odebranie towarów od nadawcy, obsługę celną i terminalową na terminalach kolejowych w Chinach, oraz bezpieczny przewóz koleją kontenerów do miejsca przeznaczenia. Ponadto, spedytorzy oferują pełną celną obsługę, łącznie z przekazami celnymi T1 i ostatecznymi odprawami, a także możliwość przeładunku czy paletyzacji, w razie konieczności można również skorzystać z magazynowania towaru. Towar finalnie jest dystrybuowany do miejsca przeznaczenia. Pociągiem można przewieźć towary kontenerami o różnej pojemności, a także kontenerami specjalistycznymi, przykładowo chłodniami, lub tak zwanymi open-top, dostawy mogą być też konsolidowane i obejmować dostarczenie towaru w systemie door to door. Większość spedytorów posiada również zaawansowane narzędzia, jakie służą do śledzenia i widoczności przesyłek, co stanowi dodatkowe udogodnienie i podnosi jakość usługi.

Źródło: Spedycja międzynarodowa, usługi spedycyjne – Symlog Warszawa

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *