Wyjazdy do pracy sezonowej to bardzo popularny i chętnie wybierany, szczególnie przez uczniów i studentów, sposób na dodatkowy zarobek. Mniej popularne są długoterminowe wyjazdy do pracy za granicą. Choć ich popularność jest mniejsza, to nie oznacza to wcale, że rozwiązanie to jest gorsze czy mniej opłacalne. Warto przyjrzeć się temu sposobowi na zarobek, gdyż może się okazać, że taka właśnie praca stanie się dla nas opłacalnym źródłem stałych dochodów. Kto może zdecydować się na taki długoterminowy wyjazd? Jak przebiega jego organizacja i czego można się spodziewać?
Od 25 kwietnia 2007 roku Polacy chcący pracować za granicą nie muszą starać się o żadne dodatkowe pozwolenia. Otworzyło to dla nas zagraniczne rynki pracy, a wraz z nimi szeroki wachlarz nowych możliwości. Dodatkowo 21 grudnia 2007 roku Polska weszła do układu z Schengen, tym samym umożliwiając Polakom podróżowanie po większości państw europejskich bez potrzeby posiadania paszportu. Połączenie tych dwóch czynników spowodowało, że z początkiem 2008 roku rozpoczęła się fala masowych wyjazdów zarobkowych za granicę. Głównymi celami tych podróży były Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania, ale także Holandia. Choć część emigrantów zarobkowych decydowała się na pracę sezonową lub na kilkukrotne, lecz krótkie wyjazdy, to znalazły się też osoby, które postanowiły przenieść całe swoje życie za granicę. W tej ostatniej grupie zdecydowana większość zaczynała od pracy długoterminowej, na przykład w Holandii. Następnie decydowała się na sprowadzenie do siebie rodziny lub dzieliła życie pomiędzy Polskę a Holandię. Taka praktyka nadal jest obecna w domach wielu Polaków. Ale jak wygląda praca długoterminowa „od kuchni”? Jak ją znaleźć i czy rzeczywiście może być ona opłacalna?
Na forach internetowych pełno jest oburzonych głosów pracowników, którzy wyjeżdżając do pracy sezonowej, spodziewali się znacznie większego obłożenia pracą, a co za tym idzie – również wyższych zarobków. Z drugiej strony nie brakuje też takich osób, które narzekały na brak wolnej chwili i zbyt duże obciążenie pracą podczas wyjazdów sezonowych. Prawda jest taka, że to od samego pracownika i tego, jak porozumie się z pracodawcą, zależy, jak będzie wyglądał jego pobyt w pracy sezonowej za granicą i ile godzin tygodniowo będzie spędzał w pracy. Nieco inaczej ma się sytuacja w przypadku pracowników podpisujących kontrakty długoterminowe. Taki kontrakt swoimi warunkami jest bardzo zbliżony do naszej rodzimej umowy o pracę. Wraz z jego podpisaniem pracownik zostaje objęty szeregiem przywilejów wynikających ze stosunku pracy, ale jednocześnie musi pamiętać, że zostają na niego nałożone również pewne obowiązki. Przede wszystkim musi przestrzegać regulaminu pracy i pojawiać się w niej zgodnie z grafikiem. Z drugiej strony dostaje gwarancję ilości wyrabianych cotygodniowo godzin, zostaje objęty ubezpieczeniem, a także stopniowo nabywa prawo do urlopu, a nawet emerytury. W Holandii zasady wypracowywania emerytury są nieco inne niż w Polsce i tym również warto się zainteresować, bo może to być bardzo atrakcyjny dodatek do emerytury wypracowanej w Polsce. Dodatkowo zatrudniony na kontrakcie długoterminowym z czasem zyskuje przywilej negocjowania z pracodawcą wynagrodzenia. Umożliwia to uzyskanie lepszych, wyższych, a tym samym bardziej atrakcyjnych stawek. Oprócz tych wszystkich niewątpliwych walorów podpisanie kontraktu długoterminowego ma jeszcze jedną znaczącą zaletę. Mianowicie staje się dla pracownika źródłem stałego dochodu. Przynosi swego rodzaju stabilizację i pozwala zaplanować wydatki. Może się wydawać, że są to drobnostki. Ale dla osoby, która przez dłuższy czas pozostawała bezrobotna lub musiała liczyć na dochody z prac dorywczych, taka odmiana jest ogromną zaletą. Dodatkowo należy pamiętać, że zarobki w Holandii nie należą do niskich. Dlatego też czyniąc stały dochód z pracy długoterminowej w Holandii, możemy być pewni, że pensja taka będzie atrakcyjna i zadowalająca.
Źródło: FAS Packing – oferty pracy w Holandii