Planujesz inwestycję mogącą znacząco oddziaływać na środowisko? Pamiętaj, wydaną decyzję środowiskową da się uchylić, co może doprowadzić nawet do zatrzymania procesu inwestycyjnego, jeśli zaistnieją ku temu przesłanki. Jak przebiega wznowienie postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej? W jakich przypadkach może do niego dojść? Czy przedsiębiorca jest w stanie się przed nim zabezpieczyć?
Głównym celem wznowienia postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej jest weryfikacja ostatecznej decyzji administracyjnej i jej podtrzymanie lub uchylenie. Do wznowienia postępowania dochodzi na wniosek osób trzecich, o ile zostaną spełnione warunki określone w polskim prawie i kodeksie postępowania administracyjnego.
W toczącym się postępowaniu nadzwyczajnym właściwy organ bada, czy czynności, które poprzedzały wydanie zakwestionowanej decyzji środowiskowej, były dotknięte wadami prawnymi. Po zapoznaniu się z aktami spawy organ wznawiający postępowanie może:
Jeśli strona skarżąca nie zgadza się ze stanowiskiem organu wznawiającego postępowanie, może złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kolegium albo utrzymuje w mocy podjętą przez organ niższej instancji decyzję, albo ją uchyla. Również i na stanowisko Kolegium strona skarżąca może złożyć skargę. Wówczas sprawa trafia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który określa, czy:
Wojewódzki Sąd Administracyjny jako sąd kasacyjny może uchylić lub stwierdzić nieważność rozpatrywanej decyzji. Jeśli jednak zdecydowałby się ją podtrzymać, stronie skarżącej przysługuje prawo do odwołania się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
Istnieje ograniczony katalog sytuacji, których wystąpienie pozwala wznowić postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej. Jest to możliwe, gdy:
Jesteś przedsiębiorcą, który chce uniknąć wznowienia postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej? Musisz tak ukształtować planowaną inwestycję, aby w jak najmniejszym stopniu oddziaływała na środowisko naturalne i życie okolicznych mieszkańców, a także zgromadzić niezbędne dokumenty i przeprowadzić badania, które uniemożliwią zaskarżenie wydanej decyzji. Twój wniosek musi również spełniać wymogi formalno-prawne.
Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia, możesz skorzystać z usług firmy zajmującej się konsultingiem środowiskowym. Specjaliści nie tylko odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania dotyczące decyzji środowiskowej, ale również zgromadzą niezbędną dokumentację i zlecą wykonanie potrzebnych badań.