Wybór stolarki otworowej jest jednym z ważniejszych etapów budowy domu. Od tego, jakie okna wybierzemy zależy nie tylko wygląd zewnętrzny budynku, ale także komfort jego użytkowania.
Wybór okien najlepiej zacząć od sporządzenia wstępnego kosztorysu. Aby taki uzyskać najlepiej jest udać się do biura obsługi klientów lokalnego producenta okien. Można także zamówić telefonicznie wycenę i wtedy handlowiec przyjedzie na budowę. Najbardziej jednak wskazane jest, aby pojechać osobiście do biura obsługi, bo wtedy na miejscu można obejrzeć przykładowe okna, sprawdzić przekrój profili czy wybrać kolory oklein. W celu zrobienia kosztorysu trzeba zabrać ze sobą projekt domu, w którym jest wykaz stolarki a można też samodzielnie zmierzyć otwory i przyjść z listą.
Na cenę okien PCV wpływa bardzo dużo czynników. Bardzo ważny jest na przykład kolor okien. Najtańsze są okna białe, jednak obecnie niewielu klientów się na nie decyduje. Jeśli zechcemy mieć okleinę drewnopodobną na zewnątrz dopłacimy około 20%. Taka sama okleina po drugiej stronie to dopłata kolejnych 20%. Z wysokimi kosztami trzeba liczyć się przede wszystkim wtedy, gdy mamy okna w nietypowych kształtach. Chodzi tu o koła, łuki, trójkąty, trapezy. Ważnym elementem wyceny okien są również szyby. Tutaj trzeba niemało dopłacić w sytuacji, gdy wybierzemy szyby antywłamaniowe, mleczne, ornamentowe, dźwiękoszczelne. Generalnie w przypadku okien dopłacamy zawsze wtedy, gdy chcemy mieć coś niestandardowego a więc: stopniowane uchyły, blokady klamek, termoramki, szprosy w szybach.
Zamawiając wykonanie okien trzeba liczyć się z tym, że na realizację przyjdzie nam czekać około 3 tygodnie. Montaż okien w stanie surowym z reguły jest darmowy. Jeśli chcemy to możemy kupić same okna a usługę montażu zlecić komuś innemu albo wykonać ją samodzielnie. Kupując okna dobrze jest od razu nabyć także parapety zewnętrze. Wybierając konkretny model nie można zapomnieć o sprawdzeniu profili. Ważne jest ile mają komór, jaką mają szerokość oraz czy są barwione w masie.