12 czerwca, 2024
  • 12 czerwca, 2024
4 sierpnia, 2019

Układanie kostki brukowej przed domem

By admin 0 916 Views

Planując zagospodarowanie okolicy domu warto zadbać o praktyczny i solidny podjazd, czy parking. Najłatwiejszym w ułożeniu a zarazem efektownie wyglądającym materiałem do tego celu jest kostka brukowa. Producenci oferują mnóstwo jej rodzajów, od podstawowego kształtu szarej cegiełki po ozdobne, wielokolorowe płyty. Jednak każdy rodzaj kostki wymaga odpowiednio wykonanego podłoża.

Wykonywanie podbudowy pod kostkę – wskazówki

Przygotowując teren pod kostkę brukową należy najpierw dokładnie zdjąć warstwę humusu i wszelkich części organicznych. Jeśli po zdjęciu górnej warstwy ukaże nam się mało nośny materiał, taki jak np. glina to w miarę możliwości należy wymienić jego górną warstwę na grunt budowlany, jakim jest np. pospółka lub też osuszyć grunt cementem albo wapnem bez jego wymiany.
Następnie trzeba zająć się podbudową, czyli najważniejszym elementem utrzymującym całą nawierzchnię z kostki. Najlepsza do tego celu jest mieszanka kruszywa łamanego, która powinna mieć więcej żwiru niż piasku, ponieważ daje to lepszą przepuszczalność wody oraz poprawia wytrzymałość podbudowy. Gotową mieszankę możemy nabyć w żwirowniach. Rozłożony równomiernie materiał należy zagęścić używając do tego ręcznej zagęszczarki.

Kolejnym krokiem jest wysypanie, zagęszczenie i wyrównanie podsypki piaskowo-cementowej. Taką podsypkę można wykonać samemu lub zamówić w betonowni.

Potem należy ułożyć obrzeża betonowe, które osadza się w korycie i wzmacnia obsypując suchym betonem.
Po prawidłowym przygotowaniu podłoża można przystąpić do ostatniego etapu, czyli układania kostki brukowej. Warto podstawić paletę z kostką możliwie blisko oraz używać poziomnicy, aby finalny efekt spełnił nasze oczekiwania. Na koniec należy posypać kostkę piaskiem aby zakryć szczeliny między kostkami.

Tak przygotowany podjazd, parking, czy miejsce pod garaż albo altanę będą służyły wiele lat i nie będą wymagały specjalnej pielęgnacji. Jednak z czasem można używać impregnatów do kostki, które poprawiają jej wygląd a także środków do usuwania mchu i zanieczyszczeń, aby kotka utrzymała swój wygląd na dłużej.

Next Post

Kupujemy okna PCV do domu

4 sierpnia, 2019 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *