12 czerwca, 2024
 • 12 czerwca, 2024
 • Home
 • Technologia
 • Ile kosztuje ekspertyza budowlana? Rzeczoznawca budowlany odpowiada
12 maja, 2021

Ile kosztuje ekspertyza budowlana? Rzeczoznawca budowlany odpowiada

By admin 0 2201 Views

Ekspertyza budowlana to obszerne opracowanie, które zawiera dane dotyczące aktualnego stanu technicznego budynku użytkowego. Jako oficjalny dokument poświadczający bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości ekspertyza budowlana powinna być sporządzona nie tylko na podstawie naocznych badań, ale i dokładnych analiz przeprowadzonych przez doświadczonego rzeczoznawcę budowlanego. Dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta w dziedzinie budownictwa i ile kosztuje badanie techniczne budynku?

Czym jest ekspertyza budowlana?

Opinia techniczna nieruchomości, którą przygotował rzeczoznawca budowlany, wykorzystywana jest jako dokument poświadczający bezpieczne korzystanie z budynku. Ekspertyza budowlana powinna być poprzedzona naocznymi oględzinami domu, pomiarami oraz stosownymi badaniami technicznymi, szczególnie w przypadku uszkodzonych części budynku. W przypadku mechanicznych uszkodzeń budynku lub jego części, które są następstwem podtopień lub osuwisk, rzeczoznawca budowlany powinien dodatkowo przeprowadzić prace odkrywkowe i zbadać teren, na którym znajduje się nieruchomość. Przygotowana przez eksperta opinia techniczna powinna ponadto jasno określać stan poszczególnych części budynku, w tym wszystkich instalacji i wyposażenia domu. Podczas oględzin budynku szczególna uwaga powinna być zwrócona na takie jego części, jak: strop, elewacja, ściany nośne, fundamenty, dach, okna, drzwi, a także elementy zewnętrzne, w tym balkony i tarasy.

Kto może zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej?

Sporządzenie ekspertyzy budowlanej może zlecić każdy, kto potrzebuje rzetelnego i miarodajnego obrazu stan technicznego budynku. Nie ma znaczenia, czy jest to osoba prywatna zlecająca badanie domu jednorodzinnego, czy inwestor nadzorujący użyteczność biurowca lub galerii handlowej. Ekspertyza budowlana przygotowana przez rzeczoznawcę budowlanego równie często sporządzana jest także na zlecenie organów administracji państwowej i sądowniczej. Co ważne, ekspertyza budowlana uważana jest za oficjalny dokument dopuszczający nieruchomość do bezpiecznego użytkowania. Może ona zatem być wykorzystywana w sprawach karnych dotyczących prawa budowlanego i cywilnego, a także jako dowód wykorzystywany przez sąd, policję, inspektora nadzoru budowlanego i prokuraturę.

Kiedy wykonać ekspertyzę budowlaną?

Wykonanie ekspertyzy budowlanej jest obligatoryjne w przypadku odbioru inwestycyjnego nowych budynków. Bez jej wykonania kierownik budowy nie może podpisać dokumentów odbioru nieruchomości. Na takich samych zasadach rzeczoznawca budowlany może wstrzymać zgodę na korzystanie z budynku lub cofnąć zgodę wydaną wcześniej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których zachodzi prawdopodobieństwo uszkodzenia budynku lub jego części. Posiadanie aktualnej ekspertyzy budowlanej jest też bardzo pomocne w przypadku sprzedaży lub kupna domu. Poza tym rzeczoznawca budowlany musi wykonać ekspertyzę budowlaną, jeżeli zajdzie prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń losowych, które mogłyby przyczynić się do uszkodzenia budynku i instalacji w nim zamontowanych. Do takich zdarzeń zalicza się zwłaszcza pożar, podtopienie, osuwiska, działanie bardzo silnych wiatrów, gradobicie, uderzenie pioruna i wybuch gazu.

Co zawiera ekspertyza budowlana?

Prawidłowo przygotowana ekspertyza budowlana powinna zawierać:

 • pomiary i obliczenia określające stan budynku
 • dokumentację fotograficzną budynku i jego części
 • dokumentację poświadczającą stan instalacji zamontowanych w budynku
 • dokumentację rysunkową części budynku poddawanych kontroli
 • opis działki, na której znajduje się budynek
 • opis błędów wykonawczych, usterek i zniszczeń zaobserwowanych podczas oględzin budynku
 • określenie przyczyn uszkodzeń powstałych w budynku
 • wskazanie działań naprawczych i sposobów ich wykonania
 • wstępne koszty naprawy budynku
 • oficjalną ocenę stanu technicznego budynku.

Ile kosztuje ekspertyza budowlana i kto ją wykonuje?

Najczęściej ekspertyza budowlana przygotowana jest przez rzeczoznawcę budowlanego. Decydując się na jego usługę, mamy pewność, że opinia techniczna zostanie przygotowana przez fachowca i będzie w sposób miarodajny oddawała rzeczywisty stan techniczny budynku. Standardowo opinia techniczna tego typu dla domu jednorodzinnego kosztuje około kilku tysięcy złotych. W przypadku większych budynków typu wieżowiec, biurowiec lub galeria handlowa koszty ekspertyzy budowlanej mogą wzrosnąć o dodatkowe kilka tysięcy złotych. Ostateczny koszt przeprowadzenia badania i przygotowania ekspertyzy budowlanej zależy jednak od wielu czynników, np. miejsca wykonywania czynności rzeczoznawczych, lokalizacji budynku, jego gabarytów, powstałych uszkodzeń mechanicznych, a także konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań eksperckich.

Źródło: MPExpertbud – Ekspertyzy Budowlane

Next Post

Jak zorganizować przewóz towarów z Chin

20 września, 2021 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *