28 kwietnia, 2024
  • 28 kwietnia, 2024
  • Home
  • Technologia
  • Sprężarki śrubowe SPRINTER — urządzenia do warsztatów i zakładów produkcyjnych
18 marca, 2023

Sprężarki śrubowe SPRINTER — urządzenia do warsztatów i zakładów produkcyjnych

By admin 0 383 Views

Gama kompresorów dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Różnią się one wieloma parametrami, a nawet budową i mechanizmem działania. Dzięki tej różnorodności każdy użytkownik i każda firma może z łatwością dostosować idealne rozwiązanie do swojego biznesu. Sprężarki śrubowe to bardzo wydajne i cenione urządzenia. Dlatego są one jedną z najpopularniejszych metod produkcji sprężonego gazu. Jednym z lepszych urządzeń w swojej klasie są sprężarki śrubowe SPRINTER. Wyjaśniamy, jaki jest mechanizm ich działania i kiedy funkcjonują najlepiej.

Czym charakteryzują się sprężarki śrubowe?

Kompresory śrubowe to urządzenia służące do sprężania powietrza, które są najczęściej używane w środowiskach przemysłowych. Użytkownicy cenią je zwłaszcza za wysoką wydajność i niezawodność. Sprężarka śrubowa nosi swoją nazwę od głównego elementu, mechanizmu roboczego, którym są dwie śruby. Są one bezpośrednio odpowiedzialne za zwiększenie ciśnienia gazu w układzie. Mechanizm działania sprężarki śrubowej polega na kierowaniu gazu i powietrza w określonym kierunku poprzez obracanie śruby. Kręcenie śrubą zmniejsza przestrzeń, w której znajduje się powietrze, co zwiększa jego ciśnienie. 

Sprężarki śrubowe dzielą się na urządzenia olejowe i bezolejowe. Bezolejowe sprężarki śrubowe to maszyny zapewniające najwyższą jakość i czystość sprężonego powietrza. Dlatego są wysoko cenione w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym, gdzie szczególnie ważna jest czystość i pozbawienie sprężonego powietrza wszelkich cząstek oleju. Oczywiście nie jest to jedyne możliwe zastosowanie bezolejowych sprężarek śrubowych. Mechanizm roboczy bezolejowych kompresorów śrubowych różni się od mechanizmu roboczego sprężarek olejowych. Śruby urządzeń bezolejowych nie stykają się ze sobą w żaden sposób w celu wyeliminowania tarcia. Natomiast jako czynnik chłodzący wykorzystywana jest woda. Ciągły charakter pracy sprężarki pozwala natomiast na wyeliminowanie pulsacji ciśnienia sprężonego powietrza występującej w śrubowych sprężarkach olejowych. Są też dużo cichsze. 

Sprężarki śrubowe olejowe to najbardziej tradycyjne rozwiązanie w zakresie zasilania sprężonym powietrzem. Z powodzeniem stosowane są tam, gdzie jakość i czystość sprężonego powietrza ma nieco mniejsze znaczenie. Jednak stosuje się w nich również wieloetapowe oczyszczanie sprężonego powietrza, które wykorzystuje głównie specjalne filtry oraz system oddzielania cząsteczek oleju od powietrza i wody. W tego typu urządzeniach powietrze również jest sprężane za pomocą obracających się śrub. Jednak w celu zapewnienia odpowiedniego chłodzenia i smarowania mechanizmu olej jest wtryskiwany do komory ciśnieniowej. Działania te pozwalają na zwiększenie ciśnienia powietrza. W ten sposób sprężarki śrubowe olejowe umożliwiają osiągnięcie wyższych ciśnień w sprężanym produkcie końcowym. Pomimo nieco głośniejszej pracy, kompresory olejowe są nieco bardziej wydajne niż sprężarki bezolejowe.

Kompresory SPRINTER – doskonałe rozwiązanie do warsztatów i zakładów produkcyjnych

Kompresory z linii SPRINTER to szeroka gama urządzeń o różnych parametrach. Dostępne są zarówno jako wolnostojące sprężarki powietrza jak i kompresory na zbiorniku. W serii SPRINTER znajdziemy także mobilne kompresory o kompaktowych rozmiarach, posadowione na wózku i wyposażone w kółka. Istnieje również dodatkowa możliwość wyposażenia sprężarek SPRINTER w osuszacz sprężonego powietrza. Tak duża różnorodność rozwiązań pozwala na łatwe i precyzyjne dopasowanie konkretnego urządzenia do potrzeb danej firmy czy zakładu. Sprężarki śrubowe SPRINTER charakteryzują się dużą wydajnością i wysoką kulturą pracy. Nadają się doskonale zarówno do większych zakładów produkcyjnych jak i do mniejszych warsztatów. Sprawdzą się także doskonale do zastosowań prywatnych- w garażach, piwnicach czy na posesjach, działkach i ogrodach wokół domu.

źródło: CZEMAR Sp. z o.o.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *