15 lipca, 2024
  • 15 lipca, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Środki zabezpieczające pracowników przed upadkiem z wysokości
25 listopada, 2019

Środki zabezpieczające pracowników przed upadkiem z wysokości

By admin 0 2756 Views

Prace na wysokości, jako szczególnie ryzykowne i niebezpieczne, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia pracowników przed negatywnymi skutkami upadku. Do wyboru mamy różnorodne środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, jednak aby wybrać najodpowiedniejsze do sytuacji i wykonywanych prac, dobrze jest poznać ich specyfikę oraz mocne i słabe strony każdego z rozwiązań.

Środki ochrony zbiorowej chroniące przed upadkiem z wysokości

Dla jednoczesnego zabezpieczenia grupy pracowników wykonujących prace na wysokości należy zastosować środki ochrony zbiorowej. Do najpopularniejszych i wykazujących dużą skuteczność środków ochrony zbiorowej, zalicza się balustrady, krawężniki oraz siatki bezpieczeństwa.

Balustrady i krawężniki są absolutnie podstawowym środkiem ochrony zbiorowej, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Stosowanie balustrad zaleca się przy zabezpieczaniu stanowisk pracy na wysokości, dróg komunikacyjnych, krawędzi oraz otworów w ścianach i stropach. Siatki bezpieczeństwa również są skuteczną formą ochrony zbiorowej pracowników przed upadkiem z wysokości.

Producenci siatek bezpieczeństwa muszą zadbać o to, by były one zgodne z normą PN-EN 1263-1. Materiał z jakiego są wykonywane to polipropylen lub poliester. Na rynku dostępne są różne typy siatek bezpieczeństwa; między innymi poziome siatki bezpieczeństwa, siatki poziome mocowane do wsporników, siatki mocowane do wsporników typu „szubienica” oraz siatki pionowe stanowiące zabezpieczenie krawędzi.

Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości

Wśród środków ochrony indywidualnej chroniących przed upadkiem z wysokości najskuteczniejszy jest sprzęt asekuracyjny. Składa się on z kilku elementów. Przede wszystkim istotne jest wyposażenie pracownika w szelki bezpieczeństwa, które zakładane są przez pracownika, a do nich dopinane są kolejne elementy systemu asekuracyjnego. Do szelek może zostać podpięta linka bezpieczeństwa, amortyzator bezpieczeństwa, pozioma lina kotwicząca, urządzenia samohamowne lub linka do stabilizacji pracy w podparciu. Jednak aby systemy te były skuteczne, muszą zostać również podpięte do punktu kotwiczącego zlokalizowanego w elementach konstrukcyjnych budynku.

Tego typu systemy asekuracyjne chroniące zatrudnionych przed upadkiem z wysokości, są najskuteczniejszymi środkami ochrony indywidualnej pracowników pracujących na wysokości.

Źródło: Glovex – sklep BHP

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *