12 czerwca, 2024
  • 12 czerwca, 2024
  • Home
  • Finanse
  • Maszyny budowlane – kiedy kupić a kiedy wynająć
15 sierpnia, 2019

Maszyny budowlane – kiedy kupić a kiedy wynająć

By admin 0 1816 Views

Jest jedna kwestia, która każdemu inwestorowi potrafi spędzić sen z powiek. Budżet. To od niego zależy, jak duża będzie budowa, w jakim terminie zostanie wykonana, jakich ludzi można przy niej zatrudnić, ale i z jakiego sprzętu będzie można wtedy korzystać. Rynek daje obecnie wiele możliwości – nie wszystkie maszyny trzeba od razu kupować, część z nich można wynająć. Trzeba jednak się dobrze zastanowić, w które zainwestować, a które wypożyczyć jedynie na jakiś czas.

Rodzaj budowy ma znaczenie

Jedną z podstawowych maszyn, w które wyposażone są firmy budowlane, jest koparka. W zależności od rozmiarów przedsiębiorstwa, może się okazać, że będzie potrzebna tylko jedna, ale może i kilka, o różnych parametrach, każda uzupełniona o inne funkcjonalności. Jeśli inwestycja będzie się opierać głównie na wyburzaniu starych budynków i ścian, przyda się także młot wyburzeniowy – zwłaszcza, jeśli w planie nie ma budowy nowego obiektu w tym samym miejscu lub miałaby się zająć tym inna firma. Nieco innego rodzaju sprzęt będzie potrzebny przy budowie dróg, a inny przy stawianiu stacji kolejowej, budowie domu, basenu lub biurowca. Przedsiębiorstwo, które będzie koordynować całą inwestycją i szukać podwykonawców, zdecyduje się chętniej na wynajem maszyn potrzebnych do jej realizacji.

Prywatna inwestycja, czy działalność dużej firmy

Nie bez znaczenia jest również to, kto jest inwestorem. Jeśli jest to działalność niewielkiej firmy lub osoby prywatnej, w grę będzie wchodzić głównie wynajem maszyn budowlanych – ponieważ nie ma pewności, czy byłyby one jeszcze kiedyś wykorzystywane. A nawet jeśli tak, to czy w takim zakresie, który sprawi, że będzie to opłacalne. W przypadku mniejszych zleceń łatwiej i taniej będzie wynająć sprzęt na określony czas, niż inwestować w niego spore środki, nie tylko na start, ale kalkulując również jego późniejszą eksploatację. Jednak jeśli mowa jest o dużej, rozwijającej się firmie, która ma w perspektywie sporo kolejnych podobnych zleceń, warto zastanowić się nad zakupem konkretnego sprzętu – ponieważ wtedy możemy mieć pewność, że będzie dalej wykorzystywany przy następnych realizacjach.

Możliwości rozwoju przedsiębiorstwa

Nie bez znaczenia jest też perspektywa i kierunek rozwoju, jakie zostały obrane przez firmę. Jeśli w planie jest między innymi kompleksowa obsługa inwestycji budowlanych – od planowania, przez przygotowanie terenu, przez samą budowę i utrzymanie porządku – wtedy wskazany będzie zakup konkretnych sprzętów, które mają być na stanie przedsiębiorstwa. We flocie firmy powinny się znaleźć koparki, ładowarki, zamiatarki, ale też samochody ciężarowe dostosowane do transportu HDS czy młoty wyburzeniowe – na wypadek, gdyby realizacje obejmowały również usunięcie elementy starych obiektów. Wszystko zależy też od możliwości finansowych danej firmy. Jeśli nie jest w stanie wyposażyć swojego przedsiębiorstwa od razu we wszystkie maszyny, warto wtedy wybrać jedynie te najważniejsze i najczęściej używane, a w przypadku pozostałych zdecydować się na wynajem.

Warto zasięgnąć rady u profesjonalistów

Jak w każdej sytuacji w życiu, dobrze jest dopytać i posłuchać kogoś, kto ma od nas większe doświadczenie. Nie inaczej jest w branży budowlanej. Rozmowa z fachowym konsultantem z firmy, która zajmuje się sprzedażą i wynajmem sprzętu, może pomóc odpowiednio nakierować wydatki firmy, ale i przekonać się, jakie są możliwości jej rozwoju. Profesjonalne doradztwo pozwoli na wybór najważniejszych i najczęściej eksploatowanych maszyn budowlanych, na które przedsiębiorstwo może sobie w tym momencie pozwolić. Może się bowiem okazać, że nie będzie nam potrzebny młot wyburzeniowy i zamiatarka – bo bardziej będzie nam się opłacać wynajem takich sprzętów, a lepiej będzie zainwestować w więcej koparek, ponieważ właśnie na to będzie wskazywać profil naszej firmy. Skorzystanie z usług przedsiębiorstwa, które wynajmuje maszyny budowlane będzie połączone również z odpowiednią ich obsługą przez wykwalifikowany personel – zwłaszcza, kiedy będziemy wiedzieć, że nie jesteśmy jeszcze w stanie zatrudnić odpowiedniej liczby operatorów.

Źródło: Wyburzanie budynków, ścian, domów – Avio Star

Next Post

Jak i kiedy zatankować propan?

19 sierpnia, 2019 0
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *