Wraz z postępującą liberalizacją handlu i rozwojem internetu coraz więcej firm oferuje swoje produkty klientom z całego świata. Żeby rozwijać biznes na rynku międzynarodowym, dobry towar nie wystarczy. Bez terminowych dostaw trudno bowiem osiągnąć satysfakcję odbiorców. Z jakimi wyzwaniami wiąże się zatem transport ładunków do odległych miejsc i jak je można przezwyciężyć?
Transport ładunków do odległych miejsc – z jakimi wyzwaniami logistycznymi się wiąże? Jak można im przeciwdziałać?
Organizacja i realizacja transportu ładunków do odległych miejsc to wymagające przedsięwzięcie, które wiąże się z wieloma wyzwaniami logistycznymi. Po drodze mogą bowiem zaistnieć różne okoliczności, które wpłyną na terminowość, efektywność i opłacalność przewozu. Na jakie wyzwania logistyczne warto się przygotować w związku z transportem ładunków do odległych miejsc?
- Brak odpowiedniej infrastruktury transportowej. Dostępność transportu lotniczego, morskiego czy też kolejowego w wielu regionach świata nadal jest mocno ograniczona. Utrudnia to realizację zleceń, wydłuża czas dostaw i zwiększa koszty przewozów. Również i infrastruktura drogowa może pozostawiać wiele do życzenia, zwłaszcza na obszarach wiejskich czy też górzystych. Ogranicza to możliwości organizacji transportu w formule door-to-door (od drzwi do drzwi). Odpowiedzią na brak odpowiedniej infrastruktury transportowej będzie dywersyfikacja środków transportu. Statki, pociągi, lekkie samochody dostawcze, drony – to tylko niektóre z dostępnych opcji, dzięki którym można dostosować dostawę do specyfiki danego terenu.
- Brak wiedzy na temat wyzwań logistycznych w regionie. Żeby móc sprawnie odpowiadać na wyzwania logistyczne, trzeba mieć świadomość ich istnienia. Bez znajomości regionu jest to niemożliwe. Jeżeli jego samodzielne poznanie nie wchodzi w grę, warto nawiązać partnerstwa lokalne. Firmy logistyczne i transportowe, które działają na miejscu, dobrze znają teren i dysponują zapleczem dostosowanym do specyficznych wymagań obszaru.
- Zwiększone koszty transportu. Dostarczenie ładunku do odległych miejsc wiąże się ze zwiększonymi nakładami finansowymi. Wpływ mają na to nie tylko koszty paliwa, ale również konieczność wykorzystania różnych gałęzi i środków transportu czy też uiszczenia dodatkowych opłat, np. za przejazd autostradami. Żeby zrealizować przewóz do odległego miejsca, niezbędne bywa również załatwienie dodatkowych formalności, co może windować koszty. Istnieją różne sposoby pozwalające ograniczyć koszty przewozów w odległe miejsca. Jednym z nich jest dywersyfikacja floty transportowej pod względem wykorzystywanego paliwa. Standardowe rozwiązania, takie jak benzyna czy też olej napędowy, powoli ustępują innym opcjom, takim jak biodiesel, LNG czy też energia elektryczna. Chociaż inwestycja w samochody napędzane alternatywnymi paliwami nie należy do najtańszych, może szybko się zwrócić. Kolejnym sposobem na ograniczenie kosztów transportu jest outsourcing transportu lokalnym firmom. Nie dość, że dobrze znają one region, to jeszcze mogą błyskawicznie dostosowywać się warunków pogodowych i terenowych, co eliminuje m.in. długie postoje.
- Wydłużony czas realizacji transportu. Im większy dystans trzeba pokonać, aby dostarczyć ładunek, tym zwykle więcej czasu zabiera transport. Zwiększa to ryzyko opóźnień, a także utraty jakości towarów, zwłaszcza jeśli wymagają one szczególnych warunków temperaturowych. Z tego względu tak istotną kwestią jest prawidłowy dobór środka transportu. Żeby skrócić czas dostawy, można również zlecić przewóz lokalnej firmie.
Transport ciężarowy do odległych miejsc wiąże się z wieloma wyzwaniami logistycznymi. Z tego względu warto go powierzyć specjalistom. Zadbają oni o każdy szczegół przewozu, dzięki czemu w terminie i bez uszczerbku na jakości towarów trafi on do odbiorcy, nawet pomimo znacznego dystansu.
źródło: TRANSlogis spedycja międzynarodowa