29 marca, 2024
  • 29 marca, 2024
19 sierpnia, 2019

Jak i kiedy zatankować propan?

By admin 0 2242 Views

Tankowanie paliwa jest nieodzownym elementem użytkowania sprzętów nim zasilanych. Najczęściej nie mamy zbytnio możliwości zaplanowania tankowania, by wypadło ono w najkorzystniejszym finansowo momencie. Jeśli chodzi o samochód, to tankujemy go, kiedy w baku zaczyna brakować benzyny czy ropy. Czy tak samo jest również w przypadku tankowania gazu propan do przydomowej instalacji na gaz? Może być, ale wcale nie musi. Zaplanowanie tankowania zbiornika na gaz jest dużo łatwiejsze. Jednak aby było to możliwe, należy zacząć już na etapie projektu inwestycji.

Ceny gazu propan

Mówiąc o gazie jako o paliwie opałowym, w pierwszym momencie mamy na myśli ten sam gaz, który jest dostępny na stacjach benzynowych i który zasila instalacje gazowe w samochodach. Jest to jednak błąd, ponieważ nie jest to dokładnie to samo paliwo. Samochody zasilane gazem charakteryzują się znacznie niższymi kosztami eksploatacji w stosunku do swoich benzynowych odpowiedników właśnie ze względu na niewysokie ceny paliwa. Warto jednak zauważyć, że gaz propan, którym zasilana jest instalacja gazowa w domu jest jeszcze tańszy. Średnie ceny gazu propan – przykładowo w województwie mazowieckim i podlaskim – wynoszą 1,39 zł/l, a w województwie warmińsko-mazurskim 1,44 zł/l. Z pewnością każdy przyzna, że są to stawki atrakcyjne, a taki poziom cen utrzymuje się w całym kraju.

Wahania cen gazu propan

Niezależnie od niskich cen gazu zawsze warto oszczędzić, jeśli istnieje taka możliwość. W przypadku tankowania gazu propan do przydomowych zbiorników ważna jest pora roku, kiedy odbywa się tankowanie, bo to właśnie od niej uzależnione są ceny gazu. Wahania cen gazu propan nie są duże, ale co ważniejsze – są regularne i przewidywalne. Taka dynamika pozwala łatwo zaplanować tankowanie gazu w najbardziej dogodnym momencie. Kiedy więc ceny się zmieniają?

Wahania cen gazu są ściśle uzależnione od pory roku, a więc i zmieniającego się wraz z nią popytu na gaz. W okresie grzewczym ceny nieco wzrastają, natomiast wraz z końcem okresu grzewczego, ponownie spadają. Na przełomie stycznia i lutego ceny spadają, z tego powodu wiosna i lato są zdecydowanie najlepszym momentem na tankowanie gazu propan do przydomowego zbiornika. Ponownego wzrostu cen można spodziewać się już w okolicy września. Z tego powodu spóźnialscy niestety muszą liczyć się z wyższymi kosztami. Warto więc pamiętać o uzupełnieniu zapasu gazu zanim temperatury zaczną spadać, a ceny paliwa rosnąć.

Jak zaplanować tankowanie gazu propan?

Aby planowanie tankowania gazu propan do przydomowego zbiornika na gaz było możliwe do zrealizowania w praktyce, należy wziąć je pod uwagę już przy projektowaniu całej instalacji. Wynika to z faktu, że duże znaczenie ma tutaj wielkość zbiornika. Ten z kolei powinien być dobrany w taki sposób, aby zapas gazu wystarczał na około roku użytkowania. Z tego też powodu wybierając pojemność zbiornika na gaz należy wyliczyć średnie roczne zużycie tego materiału opałowego. Obliczeń z pewnością pomogą dokonać specjaliści z firmy zajmującej się projektem i przeprowadzaniem inwestycji. Nauczeni doświadczeniem zrobią to szybko i pewnie. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę w takich obliczeniach?

Przede wszystkim ważne jest czy gaz propan z przydomowego zbiornika będzie zasilał jedynie kocioł zapewniający ciepło w domu w zimowe dni, czy też będzie służył również do zasilania kuchenki gazowej i podgrzewania wody użytkowej. Gaz propan jest szczególnie wielofunkcyjny, jednak należy uwzględnić to przy obliczaniu zużycia. Ponadto największy wpływ na zużycie ma metraż domu, który będzie ogrzewany instalacją gazową. Dodatkowo jeśli będziemy wykorzystywać wszystkie możliwości gazu propan do zasilania innych sprzętów, to warto w obliczeniach wziąć pod uwagę także liczbę mieszkańców danego gospodarstwa domowego i ilość sprzętów, które będą zasilane gazem propan. Uzbrojeni w takie informacje z pewnością bez problemu wyliczymy roczne zużycie. Na tej podstawie dobieramy pojemność zbiornika, tak by gaz mieszczący się w nim mógł zaopatrzyć dom przez cały rok. W ten sposób tankowanie będzie możliwe raz do roku, najlepiej latem – po szczególnie atrakcyjnych cenach.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *